Kniha v devatenácti kapitolách představuje Svatou Helenu od historie a tradic až po hmyz a jeskyně. Je doplněna velkým množstvím doprovodného obrazového materiálu, včetně dosud nepublikovaných historických fotografií. Mnohé texty prošly náročnou redakční úpravou, aby byly srozumitelné i pro laického čtenáře a zároveň stále odborně vypovídající. Kniha vyšla v létě u příležitosti 200 let Svaté Heleny.
Vydalo Hnutí Duha Jeseníky v roce 2023, financovalo MZV, UDSCR, Plzeňský kraj a soukromí sponzoři. Pevná vazba se stříbrnou ražbou, křídový papír, 182 s., 300Kč.
K dostání v baptistickém obchůdku ve Svaté Heleně, v hospodě na Gerníku a v krámku se suvenýry na Eibenthale.Objednat si ji můžete zde.
Banátská kuchařka: Svatá Helena
Kuchařská kniha přináší tradiční svatohelenské recepty, které shromáždily stážistky programu Erasmus+. Najdeme zde jak polévky, tak hlavní jídla a recepty na jídla slavnostní a oblíbené koláče.
Pestrobarevnou sazbu využívající tradiční místní textilie připravila Jana Baladová. Vydalo Hnutí Duha Jeseníky v roce 2023, financoval Jihomoravský kraj. Kroužková vazba, 44 s., 150Kč.
K dostání v baptistickém obchůdku ve Svaté Heleně, v hospodě na Gerníku a v krámku se suvenýry na Eibenthale.Objednat si ji můžete zde.
Hamparádí
Katalog exponátů gernického etnografického muzea, tedy předmětů denní potřeby a pracovních nástrojů banátských Čechů, přináší jejich popis i autentické historky mnoha Gerničanů nejstarší generace. Publikace obsahuje množství fotografií i vzpomínkové texty v banátské češtině a slovníček češtiny spisovné a banátské.
Texty na základě vyprávění místních připravila Klára Jíchová s pomocí Anety Veselé, stážistky programu Erasmus+. Dárkově zpracovaná sazba je dílem další stážistky Denisy Kučíkové, tisk knihy financoval UDSCR. Vydalo Hnutí Duha Jeseníky v roce 2023. Brožovaná vazba, křídový papír, 120 s., 200Kč.
K dostání v baptistickém obchůdku ve Svaté Heleně, v hospodě na Gerníku a v krámku se suvenýry na Eibenthale.Objednat si ji můžete zde.
Tele z Čoprtánu
Knihu nejen pro děti napsaly děti ze Svaté Heleny na jaře 2021 v hodinách češtiny. „Postmoderní, ironická a vtipná,“ popsal ji na Festivalu Banát Jirka Řehák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje.
S výtvarným doprovodem Jany Vlkové a svěží sazbou ji vydal Český Banát z. s. Brožovaná vazba, křídový papír, 34 s., 150Kč.
K dostání v baptistickém obchůdku ve Svaté Heleně, v hospodě na Gerníku a v krámku se suvenýry na Eibenthale.Objednat si ji můžete zde.
František Roch: Dějiny a tradice Svaté Heleny
Knihu napsal emeritní svatohelenský ředitel ZŠ Jana Amose Komenského František Roch. Věnuje se v ní zejména dějinám místní školy a církvím, ale i dalším tématům. Unikátní informace o stavbě nové školní budovy financované Člověkem v tísni. Konečnou formu textu vtiskli zejména stážisté programu Erasmus+.
Financoval a vytiskl UDSCR. Čb fotografie, brožovaná vazba, 116 s., 250Kč. K dostání v baptistickém obchůdku ve Svaté Heleně.
Nicolette Havlová: Pouť k branám Orientu
Začínající poutnice se vydává přes dva tisíce kilometrů po svých z rodného Havířova vstříc daleké Asii. Jít si za svým snem může znít jako klišé – pokud to nevezmete doslova. Jednadvacetiletá Nicolette Havlová vyráží z domova jen s šesti kily na zádech a na vlastní pěst i nohy míří do tureckého Istanbulu. Pěší pouti dodává přesah uspořádáním dobročinné sbírky pro českou komunitu v rumunském Banátu, který se stává klíčovým milníkem cesty. Prožívá samotu v nekonečných horách, potýká se s útoky pasteveckých psů, překonává mnohé zdravotní potíže, zjišťuje, jak se (ne)nechat provdat na rumunsko-srbských hranicích a poslední stovky kilometrů absolvuje s potulným štěnětem. Na návštěvu za ní do Banátu zavítají i její dva nejlepší přátelé. Jaké životní situace mladou cestovatelku vyslaly za tímto nelehkým dobrodružstvím? I o tom pojednává její knižní prvotina, jež popisuje sto čtyři dny dlouhé putování, kdy se člověk přiblíží nejen divoké přírodě, ale najde také cestu k vlastnímu srdci. Kniha má 334 stran, množství fotografií, cena 359 Kč. Objednat si ji můžete zde.
Češi ve světě 6 - Kniha vzpomínek banátských Čechů
Dům zahraničních služeb, připravil k vydání knihu vzpomínek banátských Čechů v rámci edice Češi ve světě. Příběhy sesbírali a upravili Alexandr Gajdzica a Klára Jíchová, učitelé působící v rumunském Banátu od 1. září roku 2020. Ve vyprávění krajanů z vesnic nad Dunajem se odráží jejich život, v němž významnou roli hraje česká kultura a především čeština, kterou si uchovali ve specifické podobě až do současnosti.
Turistický a vlastivědný průvodce českým Banátem (J. Svoboda, I. Dokoupil a kol.)
Kniha přináší informace o historii, tradicích a dnešních reáliích českých krajanů žijících v rumunském Banátu. Obsahuje rovněž slovníček banátských jazykových zvláštností, informace o turistických trasách v oblasti a o místopisu a také o lidové architektuře.
Vydal CK Kudrna v Brně v červnu roku 2002 (první vydání), 134 fotografií, 157 stran, vazba spirálová, vyšlo společně se zvukovým CD.
Doporučená prodejní cena 158,- Kč, CD 78,- Kč.
Josef Kocman: Vyprávění o Banátu
Pan Josef Kocman je zřejmě nejzasvěcenějším banátským vypravěčem a v této knize je současně také poutavým průvodcem Banátem. Částí Rumunska, obydlenou českými krajany, kteří do těchto vzdálených krajin přesídlili již počátkem 19. století a přesto si do dnešní doby zachovali ve svých srdcích hluboce zakořeněnou vzpomínku na původní domovinu svých prapředků. Kniha nás ve vzpomínkách vypravěče provází nejen tímto krajem, ale především životy těch generací Čechů, kteří zde žijí již 200 let. Autentičnost jeho vyprávění je znásobena i způsobem vyjadřování, mluvou charakteristickou právě pro minulé generace. Knihu lze charakterizovat i jako pozvánku na cestu v čase zpět a může se tak stát i sondou do vlastního života. Nás, kteří žijeme nejen o tisíc kilometrů „jinde“, ale i v „jiném“ čase.
Kniha má 160 stran textu a 16 stran barevných fotografií na křídovém papíře. Formát knihy je 21×15 cm. Knihu lze objednat na adrese ivo.dokoupil@tiscali.cz, cena je 150,- Kč plus poštovné.
Desideriu Gesce: Historie českých komunit v Rumunsku
Ambiciózní projekt místních učitelů pojednává o fenoménu „Český Banát“ v dosud nebývalé časové i tematické šíři a z hlediska rozličných aspektů. Českého čtenáře zaujme také u nás neobvyklé zpracování problematiky osídlení-kolonizace z pohledu rumunských intelektuálů s velmi dobrou znalostí prostředí. Kniha obsahuje množství starých fotografií z rodinných archivů, české vydání je doplněno o snímky z archivu Etnografického ústavu AV ze 60. let a o novodobé fotografie, z nichž velkou část tvoří produkce známého banátského aktivisty Ivo Dokoupila.
Kniha je vázaná, má 464 stran, formátu 16 × 23 cm a obsahuje téměř 700 fotografii, dokumentů a tabulek. Knihu lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas nebo přímo u nakladatele na adrese herrmann@synove.cz (po domluvě je možný osobní odběr v Praze za cenu 400 Kč, nebo poštou na dobírku za 450 Kč). V Banátu by měla být v prodeji v místních hospodách či obchodech.
Doporučená cena v Čechách je 498,- Kč, v Banátu 80 RON.
Radoslav Schlogl: Svatá Helena v Rumunsku
Unikátní kniha materiálů a vzpomínek na život v Rumunsku, kteréé v roce 1975 sepsal vnuk vynikajícího českého učitele Jindřicha Schlogla, který působil ve Svaté Heleně na konci 19. st. a je zde pochován.
Netradiční komiks, jehož děj se odehrává v krajanských vesnicích v Banátu. Ileana z Kluže spolu se svou pražskou kamarádkou Petrou objevuje českou menšinu v rumunském Banátu a své zážitky z vesnic zachycuje akvarelovými kresbami. Místní lidé a jejich příběhy jsou tak zaznamenány v neobvyklém cestovním deníku. Vzniklá kniha poutavě vypráví nejen o dvousetletém úsilí této osobité české komunity o uchování své kulturní identity, ale i o jejím životě v současném Banátu 21. století.
Ilustrace: Ileana Surducan Scénář: Petra Dobruská, Ileana Surducan, 2014 Překlad z rumunštiny: Petr Skořepa Česká verze Dolky-n trei straie vydaná v Rumunsku a určená českým turistům v rumunském Banátu. Komiks se prodává v banátských hospůdkách. Cena: 24 Lei (RON)
Přenesená krajina - Český venkov v rumunském Banátu
Kniha přináší unikátní zachycení jak konzervovaných, tak měnících se vztahů lidí s českými kořeny a přírody, obsahuje podrobné kapitoly o obyčejích, místních názvech, lidovém umění, osudech vesnic, o lesích, loukách a úhorech s jejich bohatostí biologických druhů a podmíněností biodiverzity tím, jak se nakládá s půdou, o vpádu moderních prvků do tradiční zemědělské komunity. Hodnota komplexně pojatého odborného „průvodce“ spočívá nejen v prvním takto široce pojatém zpracování, ale současně i v řadě obecných nových poznatků pro ekologii jako obor. Kniha je bohatě ilustrována fotografiemi, mapami a diagramy. Knihu můžete koupit v knihkupectví Kosmas.
Počet stran 272, váz.
ISBN 978-80-200-2967-6
Rok vydání 2018
Cena: 618 Kč
Matěj Hořava: Pálenka - prózy z Banátu
Rumunsko. Banát. Odlehlé hory nad Dunajem. Vesničky, v nichž už téměř dvě století žijí čeští krajané. Svět, ve kterém se zastavil čas. Do jedné z těchto vesnic přijíždí mladý učitel z Moravy. Přijíždí, aby zapomněl. Ale každodenní realitu venkovského života a nesmělé pokusy začlenit se do uzavřené komunity mu postupně čím dál tím více zastiňují právě neodbytné vzpomínky. V odloučenosti a samotě, uprostřed omamných banátských scenerií jako by náhle každá maličkost upomínala na dětství, trpká léta strávená v gymnastické tělocvičně, ztracené ženy, cesty, útěky…
Kniha obdržela cenu Magnesia Litera v roce 2015. Více o knize zde. Počet stran 124, váz. Rok vydání 2014 Cena: 199 Kč
Příroda a krajina v okolí Svaté Heleny
(Pavel Klvač, Antonín Buček a Jan Lacina (eds.))
Dějiny českého osídlení rumunského Banátu a současný život našich krajanů jsou dnes díky značné popularizaci všeobecně známé. České vesnice v Rumunsku se staly vyhledávaným cílem organizovaných turistů i individuálních návštěvníků. Na velké přitažlivosti tohoto kraje má svůj nezanedbatelný podíl malebnost zdejší kulturní krajiny, spolu s relativní zachovalostí okolní přírody. Přes jejich unikátní ekologickou a estetickou hodnotu však dosud komplexnější pojednání na dané téma chybělo. Naše publikace je prvním pokusem tuto mezeru zaplnit.
Kniha je celobarevná, má 76 stran na křídovém papíře formátu 23×16 cm. Obsahuje 58 fotografií a 2 mapy.
Klub českých turistů vydal v roce 2022 novou turistickou mapu Banátu v měřítku 1:100 000, jedná se již o šesté opravené vydání. Mapa je nově rozšířena i o českou část v Srbsku. Je v ní zaneseno téměř 70 kilometrů nových tras, které byly vyznačeny s využitím tradičních českých turistických značek. Celkově tak ve zdejší oblasti dosahuje síť turistických tras délky 160 kilometrů. Textová část je kromě češtiny také v angličtině, němčině, rumunštině a srbštině.
Unikátní konverzace se slovníkem a gramatikou. Přehledné členění do tematických bloků umožňuje rychlou orientaci v textu, současně usnadňuje i dorozumění se v běžných i nouzových situacích na cestách a při komunikaci s cizinci, a to i úplným začátečníkům. Důraz je kladen na praktickou aktivní komunikaci, přehlednost a snadnou orientaci v textu. Obsahuje šestnáct tematických oddílů. U všech uvedených vět a frází je doplněna výslovnost. Součástí této příručky je také slovník a stručný přehled gramatiky. Důležité informace o zemích s tipy na návštěvu zajímavých míst a památek i užitečnými postřehy a doporučeními najdete v kapitole Praktické informace a v krátkých poznámkách u jednotlivých oddílů. Obálka je doplněna orientačními mapkami.
Vydalo nakladatelství Lingea, Praha 2010, 320 stran, paperback, cena 180 Kč
Gernický školní kalendář
Výbor z dětských slohových prací a kreseb otištěných v časopisu Gernický zvoneček připravil učitel Jaroslav Svoboda. Tématem jsou zejména církevní i světské slavnosti a události v průběhu roku. Kniha obsahuje také gernické pověsti a místopisná vyprávění, slovníček nářečních a přejatých výrazů.
Vydalo nakladatelství Herrmann a synové, Praha 2004, 80 stran, kroužková vazba, prodejní cena je 99,- Kč.
Knihu si můžete objednat zde nebo koupit ve Svaté Heleně v obchůdku „U Pepsiho“ či v hospodě na Gerníku.
Jaroslav Svoboda: Gerník v letech 1826 - 1949
Jedenáct kapitol z historie největší české vesnice v dnešním Rumunsku sestavil učitel Jaroslav Svoboda, který dlouhá léta působil v oblasti českých vesnic rumunského Banátu. Obsah: Příčiny přesidlování a jeho počátky – Kolonizace a založení osady – Nepokojná léta – Založení a obsazení gernické farnosti – Stavba gernické školy, fary a kostela – Od vysvěcení kostela do konce 19. století – Od počátku 20. století po vypuknutí 1. světové války – 1. světová válka a její důsledky – 20. léta 20. století – 30. léta 20. století – 40. léta 20. století – Přílohy
Vydalo nakladatelství Ivan Krasko, Nadlac 2004, 67 stran, fotografie autora, vázáno.
Jaroslav Svoboda: Češi nad dunajskými soutěskami
Antologie z beletrie a publicistiky z let 1855 – 2001. V pdf formátu lze stáhnout zde.
Stran 57, fotografie Vydalo Sdružení Banát, 2002
Michal Pavlásek: S motykou a Pánem Bohem
Po stopách českých evangelíků ve Vojvodině
Pojednává o duchovním světu komunity českých reformovaných evangelíků, kteří v polovině 19. století odešli do dnešního Srbska v jihovýchodní Evropě z jižní Moravy a dodnes zde potomky těchto migrantů najdeme. Kniha vznikla na základě dlouhodobého výzkumu v obci Veliké Srediště a z části se jedná o memoárovou knihu díky její hlavní postavě – Josefy Klepáčkové (otec pocházel ze známé Svaté Heleny z rumunského Banátu, ale rod Klepáčků bychom nalezli i mezi krajany v Bulharsku).
Etnologický ústav AV ČR, 2015. Cena: 250 Kč
František Hrůza: Ze Svaté Heleny do Čech
Rodák ze Svaté Heleny v knize barvitě popisuje své dětství ve vesnici v období druhé světové války a poválečné stěhování do Československa.
Kniha má 123 stran textu, fotografie z archivu autora, vydáno v Ostravě v roce 1995
Alois Špicel, Václav Šubert: Rovensko
Zasvěcená a podrobná studie historie nejvýše položené české vesnice. Pojednává také o škole ve vesnici a hospodářských zvycích obyvatel.
Kniha má 142 stran, množství archivních fotografií, druhé vydání Praha 2013
Václav Mašek: Sbírka lidových písní Čechů v Banátě
Jedna z nejvýznamnějších banátských autorit, pan děkan Václav Mašek, rodák z Gerníku, je nejen oblíbeným farářem, ale i výborným muzikantem. Během tří let usilovné práce sestavil sborník 305 lidových písní z českých banátských vesnic. Kniha je opatřena nahrávkami písní na CD,
Kniha má 384 stran textu, CD s nahrávkami. Timisoara 2008
Jaromír Jech a kol.: České vesnice v rumunském Banátě
V letech 1961 – 1963 pracovali v českých vesnicích vědci z pražského Ústavu pro etnografii a folkloristiku doprovázeni rumunskými kolegy a podařilo se jim shromáždit unikátní materiál dokumentující historii a život české komunity. Jejich práce zahrnovala poznatky o řemeslech, stavbách, hudebním folklóru,oděvu a zvycích. Také se jim podařilo zachytit vyprávění místních vypravěčů.
Kniha má 204 stran textu, archivní fotografie. Ústav pro etnografii a folkloristiku, Praha 1992
Petr Filip: Po Dunaji za Čechy do Rumunska
Podrobná studie amatérského badatele, který pochází z české osady v Bulharsku. V knize jsou detailně rozebírány dějiny Banátu od dob římských po příchod krajanů a jejich žvot v horách nad Dunajem. Najdete zde množství místních příběhů a legend.
Počet stran 378, množství fotografií a nákresy, Praha 2014. Knihu lze objednat na adrese jana.hanuska@gmail.com.
Jaroslav Svoboda: Česká menšina v Rumunsku
Bývalý a velice oblíbený český učitel v Banátu Jaroslav Svoboda shrnuje historii a podmínky českého osídlení banátských vesnic.
Kniha má 35 stran textu, vydalo Sdružení Banát 1999
Jana Šindelářová: Čeští vystěhovalci v Banátu a jejich repatriace do České republiky
Kniha se věnuje jak historii české kolonizace Banátu, tak návratu krajanů zpět do Čech po válce a po roce 1989.
Kniha má 38 stran, fotografie, vydala Diecézní charita Plzeň, 1997
František Karas: Československá větev, zapomenutá nebem i zemí
Jeden z prvních cestopisů popisujících cestu do krajanských vesnic a život a zvyky českých krajanů.
Kniha má 65 stran textu, fotografie, mapy. Vydal spolek Komenský v Praze, 1937, reprint Jilemnice.
Czech villages in Romanian Banat: landscape, nature, and culture
Sborník prací o všech přírodovědných aspektech banátských vesnic. Kniha vznikla v rámci grantu EU.
Kniha má 348 stran textu, grafy, fotografie, tabulky, Mendel university 2014.
Pavel Klvač (ed.): Člověk, krajina, krajinný ráz
Sborník prací, jehož součástí jsou i úvahy o banátské krajině.
Kniha má 91 stran textu, MUNI Press Brno 2009.
Jaromír Jech, Jaroslav Svoboda: Tady byl samej les
Kniha má podtitul „Dva tucty lidových povídek Čechů z rumunského Podunají“, které zapsal Jaromír Jech a úvodem doprovodil Jaroslav Svoboda. Doplněno poznámkami a profily banátských vypravěčů.
Kniha má 113 stran textu, Nadlac 1996.
Helena Kresová: Pranostiky, přísloví, pořekadla a rčení
Autorka působila jako lektorka českého jazyka v Rumunsku a kniha je výsledkem sběru jazykového materiálu v krajanských vesnicích v letech 1998 – 2001. Obsahuje teoretickou a praktickou část.
Kniha má 54 stran textu, Nadlac 2014.
Helena Kresová: Rodinné obřady české menšiny v rumunském Banátu
Autorka působila jako lektorka českého jazyka v Rumunsku a kniha je výsledkem sběru materiálu v krajanských vesnicích v letech 1998 – 2001. Obsahuje teoretickou a praktickou část.
Kniha má 88 stran textu, fotopříloha, Nadlac 2012.
Iva Zímová: Zapomenutí Češi v Banátu
Vynikající dokumentaristka Iva Zímová zachytila ve svém sborníku mizející svět krajanských vesnic v Banátu.
Kniha obsahuje 100 černobílých fotografií, Praha 1996.
O projektu
Tyto stránky byly vytvořeny s podporou MZV ČR v rámci projektu společnosti Člověk v tísni jako pomoc krajanské komunitě v Banátu s cílem zachovat dědictví krajanů pro další generace.
Kontakt
ivo.dokoupil@pinf.cz
fotografie
Ivo Dokoupil Jaroslav Jindra Vlasta Muntean
Na fotografie se vztahují autorská práva stejně jako na celé stránky
Další weby
www.banat.cz vše o turistice v krajanských vesnicích www.stream.cz dokumenty z Banátu na televizi Stream.cz Facebook skupina banat.cz na Facebooku